باغبانی منظره – انتخاب گیاهان با شاخ و برگ های رنگی

0 Comments

امروزه طیف وسیعی از گیاهان با شاخ و برگهای رنگی در دسترس باغبان است. گیاهانی با رنگ قرمز مایل به بنفش ، زرد طلایی ، نقره ای و برگ های خاکستری ، در مورد انواع برگ های متنوع صحبت نکنید ، در نهالستان ها و مراکز باغ وجود دارد. در میان تمام اشکال گیاهان – از درختان گرفته تا پوشش های زمینی ، می توان انواع مختلفی را پیدا کرد که دارای برگهایی با رنگ روشن هستند. چالش این است که از آنها هوشمندانه استفاده کنید و مفاهیم نادرست تازگی یا اصالت را مجذوب خود نکنید.

در حقیقت ، فلفل دلمه ای کردن باغ با چنین گیاهانی اولین نشانه طراحی ساده لوحی است. سبز رنگ شاخ و برگ است که باید بیشتر طرح های کاشت را تحت سلطه خود قرار دهد ، در حالی که گیاهان با شاخ و برگ رنگی باید بسیار کم به عنوان تأکید ، کنتراست و حتی یک نقطه کانونی در باغ استفاده شوند.

البته تغییرات بی پایان برگهای رنگی غیرمعمول وجود دارد ، اما می توان آنها را به چهار گروه اصلی تقلیل داد. من به عنوان یک باغبان در یک کشور مدیترانه ای ، مثالهای خود را به کسانی که با آنها آشنا هستم محدود می کنم.

* شاخ و برگ قرمز یا بنفش عمیق ترین اثر قابل توجه را ایجاد می کند ، اما استفاده بیش از حد از آن می تواند باغ را دلگیر و دلهره کند. Prunus pisardii یک درخت آلو کوچک است ، در حالی که درختچه بزرگ ، Cotinus coggygria ، فراتر از آب و هوای مدیترانه ای شناخته شده است. من برای مناطق معتدل زمستانی ، Euphorbia cotinifolia را پیشنهاد می کنم که اگر با هرس سالانه در حدود 1-2 متر نگه داشته شود ، به خصوص زیباست. همچنین ، ستون اصلی ، Berberis thunbergii را فراموش نکنیم.

همچنین ممکن است ارزش داشته باشد گیاهان ملافه ای با شاخ و برگهای قرمز بنفش ، مانند انواع گیاه جویید (Alternanthera) که می توانند در طول تابستان مدیترانه ای گرم گل زامفولیا  و گرم ، “یک مرز علفی” را “نگه دارند”. از این گیاه باید به عنوان گیاه سالانه در هر مکان اما در کمترین شرایط آب و هوایی زمستانی استفاده شود.

* گیاهان با برگهای طلایی رنگ ، تضاد کمتری چشمگیر ، اما شاید ظریف تر با توده شاخ و برگ سبز ایجاد می کنند. برای ظرافت ، بهتر است قبل از عجله با گیاه رنگی ، اندازه و شکل برگ را مطالعه کنید. این گیاهان باید تا حد امکان به گیاهان برگ سبز شباهت داشته باشند. از این رو ، بافت پرهای Melaleuca “Revolution Gold” یا Melaleuca “گنبد سبز” ، به خوبی با ارس ها و سایر گونه های Melaleuca ترکیب می شود.

یک درختچه شگفت آور زیبا Duranta erecta “طلایی” است. این برگ دارای برگهای کوچک بیضی شکل است و به خوبی با بوته هایی مانند Cotoneaster ، Sumac ، Pistachio و Myrtle مطابقت دارد. کاشتن آن در کنار بوته ای از برگ و برگ مانند Hibiscus ، از نظر من یک اشتباه است.